Prekių kainos

osb.lt svetainėje naudojami slapukai, kurie padeda užtikrinti geresnę teikiamų paslaugų kokybę. Naršydami mūsų svetainėje Jūs patvirtinate, jog sutinkate su mūsų slapukų politika Sutinku

Papildoma informacija

OSB - nauja laikančiųjų elementų era

Medžio drožlių plokštės ir fanera plačiai naudotos statyboje, baldų pramonėje ir apdailai. Šiandien jos nebetenkina laiko reikalavimų (pvz., menkai atsparios lenkimui, fanera brinksta nuo drėgmės, nepatogios darbui karkasiniuose pastatuose, aukštos jų kainos ir kt.). Jas pakeitė naujos OSB tipo laikančiosios plokštės.

OSB plokštės – medienos pakaitalas

Medis plačiai protėvių naudota statybinė medžiaga. Su laiku jos panaudojimas pakito, nes medis turi rimtų trūkumų (džiūdamas traukiasi, sudrėkęs - brinksta, grindyse deformuojasi). Medienos pagrindu imta gaminti įvairūs pastatų linijiniai elementai:

 • laminuotos lentos iš klijuotų 3-7 mm pločio medžio juostelių;
 • pjuvenų plokštės iš medžio atliekų (jos tris kartus silpnesnės už medį) grindų pagrindui bei baldų pramonei;
 • plaušo plokštės šilumos izoliacijai;
 • fanera apdailos ir statybos laikantiesiems elementams.

Antrojo pasaulinio karo metu Europoje, esant medienos trūkumui, iš atliekų imta formuoti mažas medžio plokšteles. Arminas Elmendorfas pirmasis jas aprašė (1949 m.), o vėliau ir užpatentavo išradimą (1965 m.). Rinkoje gaminys pasirodė ,,vaflių” plokštės (waferboard) pavadinimu (1970 m.). Tai buvo atsitiktinai suklotų plonų 50 mm pločio ir storio skiedrų plokštė. Medienai naudotos silpnosios medžių rūšys (epušė, drebulė). Gaminys tobulėjo naudojant geresnį rišiklį - fenolio-formaldehido dervas.
Minėtos plokštelės palaipsniui buvo keičiamos į trijų sluoksnių struktūros plokštes, kurioms naudojamos tinkamos, skirtingai išdėstytos skiedros ir kt. Taip atsirado kokybinis medienos pakaitalas - OSB plokštė.

Orientuotų skiedrų plokštė (OSB, Oriented strand board, angl.) - tai suprojektuotas laikantysis elementas, formuojamas kaip dembliai iš drožlių, kurios pjautos nuo mažo diametro rąstų ir sujungtos dervomis stipriai veikiant karščiui ir slėgiui. Specifinės gamybos kokybės sąlygos leidžia preciziškai pjaustyti vienodo dydžio ir storio skiedras ir todėl plokštes galima gaminti kryžmai klojant sluoksnius didžiausiam stipriui pasiekti.

Gamyba

OSB plokštėms naudojamos pušinės plonų rąstų (iki 200 mm diametro) be žievių specialiai pagal ilgį ir storį supjaustytos skiedros (storis 0,5 iki 0,7 mm, plotis 19 iki 38 mm). Jos klojamos statmenai trimis arba penkiais sluoksniais, kurie orientuojami elektrinio lauko pagalba arba paprasčiau - mechaniniu būdu vibruojant. Sluoksnių klojimo tvarka: išorėje - išilgai ašies, viduje - skersai, suliejama skystais priedais ir spaudžiama galingais volais. Iš 210 mm storio ruošinio masės po suspaudimo lieka 10 mm storio plokštė, kurioje medienos yra apie 90%. Kiekvienam storiui parenkama atitinkama frakcinė sudėtis. OSB plokštės pasižymi išskirtinėmis laikančiosiomis savybėmis.

Išskirtinės savybės

OSB plokštė turi visas geriausias medžio, kaip statybinės medžiagos, savybes ir kartu, savo specifinės struktūros dėka, pasižymi vertingomis konstrukcinėmis medžiagos savybėmis. Kryptingai orientuotos skiedros užtikrina didelį stiprį lenkimui ir savybių vientisumą visoje plokštėje.
Gaminama pagal visas pagrindines Šiaurės Amerikos statybines normas bei:

 • PS2-92 – JAV “Medžio pagrindu laikančiosios plokštės”;
 • CSA 0325 – Kanados Standartų asociacijos standartas “Konstrukcinė apkala”.

Skirtingose pasaulio valstybėse yra skirtingos statybų normos. Struktūrinių plokščių asociacijos (SBA) nariai gamintojai laikosi savo šalies statybų normų. Šveicarų grupės KRONO gaminamos ,,Kronoply OSB” plokštės atitinka Europos Sąjungos standartą EN 300:1997. Lietuvos Respublikos standartas LST EN 300 atitinka Europos Sąjungos standartą EN 300:1997.

OSB plokščių charakteristikos:

 • storis nuo 6 iki 40 mm (storis svyruoja iki 0,3 mm);
 • tankis – 640-660 kg/m3;
 • lyginamasis drėgnis nuo 5,2 iki 7,3 %;
 • išbrinkimas po 24 val. – apie 11,5 % (OSB-3)
 • laidumo šilumai koeficientas 0,13 W/mK;
 • mažas pralaidumas garams;
 • atsparumas ugniai kaip atitinkamo storio faneros.

Išskirtinės plokščių savybės:

 • tikslūs matmenys;
 • įvairūs krašto apdorojimo variantai (su įlaidais, be jų);
 • puikiai gali pakeisti gipso kartono plokštes;
 • dirbant nereikia specialių įrankių, papildomo apmokymo. Galima dirbti pjūklu, tvirtinti medvaržčiais ar vinimis;
 • prie jų galima tvirtinti spinteles ir lentynas be specialių tvirtinimo detalių;
 • yra lengvos ir nereikia brangios kėlimo įrangos;
 • galima sutaupyti iki 20 % statybos vertės.

Nauja era

OSB plokštės į laikančiųjų plokščių rinką pradėjo skverbtis 1980 metais Kanadoje. Šiaurės Amerikoje per penkerius metus (1993-1998 m.) naujųjų plokščių ir populiarios faneros apimtys išsilygino. Tam pasitarnavo platūs tyrimo darbai, kompozitinės medienos technologijos naujovės bei OSB plokščių populiarumas architektų ir inžinierių veikloje.
Lenkų įmonė KRONOPOL yra Žaruose, 30 km nuo Vokietijos pasienio Fort Cottbus miestelio, miškingame rajone. Ji gamina Kronoply OSB plokštes nuo 1997 m. Tai Šveicarijos įmonės AG KRONO-Holding filialas. KRONO grupė yra medžio gaminių gamybos technologijos lyderė Europoje. Lenkijos gamyklą kanadiečiai vertina kaip aukštos kokybės įmonę. Lenkijos gamykla dirba pagal tarptautinius ISO 9002 kokybės standartus, turi gamybos ir gaminio ekologiškumą patvirtinančius sertifikatus.
Lenkų ,,Kronoply OSB” plokštės yra aprobuotos Lietuvos valstybiniame visuomenės sveikatos centre ir išduotas pažymėjimas Nr. 2-2-I-6298/07. Ši plokštė yra sveikatai nepavojinga ir leidžiama naudoti be apribojimų. Lietuvos rinkoje jos atsirado 1998 m. ir taip atsivėrė naujos galimybės laikančiųjų elementų srityje.

Naudojimo sritys

Gamyklinių OSB plokščių naudojimo sritys:

 • sienų ir stogo apkalas – pagrindas vėliau sienų apdailai bei stogų dangai kloti, karkasiniams pastatams įrengti;
 • išorės apdaila – apsaugai nuo atmosferos kritulių;
 • atskiri gulekšniai grindų dangai;
 • ištisinės juodgrindės, ypač plaukiojančioms grindims;
 • viršutinis sluoksnis (paklotas), ypač klojant bitumines stogo čerpeles.
 • ,,Kronoply OSB” statybinės plokštės pagal masės frakcijos sudėtį ir skiedrų orientavimo tvarką yra trijų rūšių:
 • OSB 2 - tinkama vidaus konstrukcijoms;
 • OSB 3 – išorės konstrukcijoms;
 • OSB 4 – laikančiųjų elementų gamybai.

OSB plokštės gaminamos ir Baltarusijoje. Jos skiriasi savo kainomis bei kokybinėmis charakteristikomis. Šios plokštės atskiriamos atidžiau panagrinėjus skerspjūvį. Jame nėra aiškiai apibrėžto storio sluoksnių, nėra realaus orientavimo. Paviršiuje matoma tik iš dalies nužievinta medžiaga, smulkios frakcijos su žievių liekanomis. Jos paprastai yra šlifuotos ir su dažytais žalia spalva šonais. Storiai - 10, 12, 16 ir 18 mm. Jos gali būti naudojamos sausose ir negyvenamose patalpose, tinka karkasui standinti ir kaip vėjo izoliacija, iš dalies naudotina grindų pagrindui ant sutankintų gulekšnių, nenaudotina stogų pagrindams po čerpelėmis.
JAV ir Kanadoje statybai skirtas ir sertifikuotas OSB plokštes privaloma ženklinti APA, TECO arba PSI sertifikavimo ženklais. Europos Sąjungos standartas EN 300:1997 ženklinant OSB plokštes reikalauja nurodyti: gamintojo vardą arba prekinį ženklą; standarto, pagal kurį buvo pagaminta plokštė, numerį; plokštės storį; pagrindinę plokštės ašį (jei plokštės abi kraštinės yra panašaus ilgio); formaldehidų emisijos klasę ir pagaminimo datą arba užsakymo numerį.

“Statybų pilotas”
Doc., dr. Arnoldas Radzivonas